5 bezpłatnych sposobów na rekrutację

Jobboardy, agencje rekrutacyjne, head hunterzy – są podstawą naszych działań i nie ma co ukrywać, bardzo często ratują nam rekrutacyjne życie. To formaty skuteczne, szybkie, odejmujące trochę pracy rekruterowi. Czasem jednak HR-owy budżet nie przewiduje płatnego wsparcia. Co wtedy? Dziś podzielę się z Wami 5 bezpłatnymi sposobami na rekrutację. 

Na początek chcę Was ostrzec – to nie jest post, który odkryje HR-ową Amerykę. Impulsem do jego napisania była rozmowa, jaka miała miejsce w zeszłym tygodniu. Jedna z moich koleżanek podjęła się rekrutowania w raczkującym start-upie, gdzie budżet na rekrutacje to budżet na jej wynagrodzenie. Nie jest to sytuacja łatwa, dlatego kilka pomysłów, którymi się z nią podzieliłam podrzucam i Wam. Jestem przekonana, że każdy z nich znacie, jednak czasem teoretycznie o czymś pamiętamy, a praktycznie zdarza nam się o tym zapomnieć. I właśnie tak potraktujcie ten wpis – jako przypomnienie i małą check listę.

Zaczynamy!

Użyj wewnętrznych kanałów komunikacji!

Małe firmy, które często (choć oczywiście nie tylko) mierzą się z mniejszymi budżetami cechują się  nierzadko dużym zaangażowaniem pracowników w komunikację wewnętrzną. Wykorzystajmy to! Stała kolumna w newsletterze, czy na tablicy ogłoszeń (w przypadku np. zakładów produkcyjnych) ma ogromną szansę stać się stałym elementem lektury osób pracujących. Dodatkowo, o ile umożliwia nam to skala firmy, zasady komunikacji panujące w organizacji i jej kultura, możemy raz na jakiś czas wysłać dedykowany mailing. Fajne story, czy dodatkowy konkurs będzie zdecydowanie wisienką na poleceniowym torcie ;).

Przejrzyj poprzednie procesy

Tutaj mocno wybrzmiewa nam utrzymywanie zaangażowanej bazy (o tym, jak utrzymywać bazę kandydatów mówiła Gabi w Praktycznym Podcaście). Udzielanie feedbacku dla osób, które nie przeszły procesu, odzywanie się z różnych okazji, aby odświeżyć kontakt… To wszystko zaowocuje nam grupą osób, do których możemy odezwać się, kiedy prowadzić będziemy kolejne procesy. Całkowicie za free 🙂

5 BEZPŁATNYCH SPOSOBÓW NA REKRUTACJĘ

Użyj firmowych social mediów (oraz SM w ogóle)

Firmowe media społecznościowe spełniają wiele ról. Jedną z nich jest oczywiście rekrutacja. Jeśli mamy grono osób, które obserwują naszą organizację to przynajmniej zdają sobie sprawę z tego, czym zajmujemy się jako firma. To już coś. Stała np. comiesięczną „kolumna” z najciekawszymi rekrutacjami? A może filmiki, w których managerowie opowiadają o ofertach? To przykłady na bezpłatne działania, które mogą przynieść konkretne efekty. 

Druga sprawa to grupy na FB. Nigdy nie zapomnę, jak na pewnej grupie technicznej jeden z architektów zapastował coś ciekawego. Jego wpis skomentowała head huntera, która pracowała wtedy dla mojej ówczesnej organizacji. Kilka tygodni później wspomniany architekt został przedstawiony jako kandydat na jedną z rekrutacji. Social media mają moc!

Użyj swojej marki osobistej

Dużo mówimy teraz o budowaniu marki osobistej HR-owców. Ba, sama uwielbiam ten temat i często dzielę się wiedzą oraz z niego szkolę (tutaj jeden w wpisów). Dlaczego? Ano właśnie rekrutacja to jeden z powodów, dla których warto mieć silną markę osobistą. Kiedy będziemy rozpoznawalni w branży jako rekruterzy znający się na tym, co robią, dający feedback, stojący po stronie kandydata, ci, może nie sami do nas przyjdą (choć znam i takie przypadki), ale na pewno rzucą okiem na to, co publikujemy. Często tyle wystarczy ;). 

Porozmawiaj z liderem i zespołem

Czasem najciemniej jest pod latarnią… A przecież każdy wie, że znajomi pracowników to najlepsi kandydaci, a osoby z polecenia mają ogromną szansę na szybkie zaklimatyzowanie się i długie szczęśliwe życie w firmie (wszak kolega/koleżanka opowie dokładnie o wszystkich plusach i minusach). Rekrutując nową osobę do zespołu poprośmy:

  • Lidera zespołu, aby ten rozejrzał się pośród swoich znajomych
  • Aby lider udostępnił ofertę na swoich SM
  • By zespół poszukał kandydatów pośród osób ze swojej sieci
  • Aby zespół skomentował/ „zalakował”/ polecił ofertę

Mam nadzieję, że te 5 bezpłatnych sposobów na rekrutację, nawet jeśli częściowo zapomniane, wróci do rekrutacyjnej rutyny. Nie zawsze wszystkie się sprawdzą – to oczywiste. Wiele razy nawet wszystkie 5 nie zapewni nam sukcesu. Warto jednak, zanim wywiesimy białą flagę, mieć pewność, że zrobiliśmy co mogliśmy. Niech ten post będzie Waszą check listą :).


ps zapraszam na mój Instagram, gdzie publikuję na co dzień 🙂

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

Jak… nie odchodzić z firmy

Dużo mówi się o budowaniu pozytywnego wrażenia podczas pierwszych chwil/ dni w nowym miejscu...

Jak zorganizować imprezę firmową? 5 rad (cz. I)

Bal karnawałowy, wigilia, obchody istotnych dla firmy rocznic, otwarcia nowych biur, integracja zespołów/ całej...

Sezon letni = wakacje od Employer Brandingu?

Idą wakacje. Czas nieustających urlopów, autoresponderów mailowych, letniej przerwy na uczelni. Każdy Ebowiec wie,...

Welcome pack dla nowego pracownika, czyli jak uzupełnić onboarding

Ze wszystkich etapów, jakie możemy znaleźć na Human Experience Journey onboarding ma szczególne miejsce....

4 sposoby na to, jak zaangażować managera w działania...

Prowadzimy rekrutację. Napisaliśmy piękne ogłoszenie, wrzuciliśmy je na dopasowane do grupy docelowej job boardy,...

Social Media w Employer Brandingu – być czy nie...

Social media to temat rzeka. Towarzyszą nam one w życiu prywatnym, ale również zawodowo....

Sprawdź wszystkie kategorie!

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj