Grupy na Facebooku dla HR i Employer Brandingu

„Gdzie szukać informacji na temat Employer Brandingu”? „Skąd wiesz o nowościach z branży?” Czy po prostu „Jakie grupy na Facebooku dla HR-owca?”. Podobne pytania dostaję z różnych okazji. Najczęściej wtedy, kiedy mówię o rozwoju w HR podczas prelekcji czy rozmów kuluarowych. Bo prawda jest taka, że najszybszym źródłem informacji jest dla mnie internet i właśnie to źródło podaję jako pierwsze. Dziś zapraszam na wpis o jednym ze sposobów na rozwijanie się w HR, czyli o dołączeniu do grup branżowych.

Dlaczego właśnie grupy na Facebooku dla HR i Employer Branding?

Na początek kilka informacji dotyczących tego, dlaczego właśnie grupy na FB są dobrym miejscem do tworzenia społeczności (do rozważenia również w przypadku działań z zakresu Employer Branding!):

 • Algorytm Facebooka promuje grupy i, o ile zasięgi organiczne na fanpage’ach są ucinane (czyli bez reklamy nie pojawią się na wallu wszystkich osób obserwujących), tak posty z grupy widoczne będą dla członków z dużo większym prawdopodobieństwem. O działaniach EB na FB pisałam tutaj
 • Możliwość wstawienia regulaminu (i egzekwowania go!)
 • Elementy grywalizacji: w grupach funkcjonują „etykiety”, które FB nadaje osobom, które pełnią w grupie szczególne funkcje. Pośród nich możemy znaleźć takie jak: inicjator konwersacji, wizualny narrator, ceniony komentator itp. Mała rzecz, a cieszy (i może być motywatorem w przypadku grup tworzonych np. dla pracowników)
 • tworzy się pewna społeczność. W grupach, bardziej niż w przypadku fanpage-ów występuje poczucie wspólnoty, zaangażowanie pod wpisami i liczba komentarzy jest większa niż w przypadku fanpage
 • Możliwość tagowania wszystkich wpisów, co później ułatwia wyszukiwanie inspiracji w danym temacie i utrzymuje porządek w grupie:
grupy na facebooku dla hr
Taki porządek panuje na grupie ROC :), źródło: Facebook

No dobrze, ale wszyscy wiemy po co tu jesteśmy – na Instagramie ten temat został wybrany jako taki, który chcecie zobaczyć na blogu „na już” i doskonale to rozumiem. Jakie zatem grupy na Facebooku dla HR polecam/ obserwuję?

Recruitment Open Community

 • ROC – Grupa założona przez Kasię Tang jest według mnie „must be” każdego sourcera, rekrutera, ale i HR-owca. Oprócz typowych informacji na temat eventów czy poleceń tekstów do przeczytania znajdziecie tam mnóstwo case’ów rekruterów dzielących się dobrymi praktykami czy pytających o pomoc. Wszystko w miłej atmosferze :).
grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook

I LOVE HR

 • I LOVE HR założona przez duet Karolina Latus & Adrian Martinez jest grupą publiczną. Każdy post, jaki się na niej znajdzie musi mieć hasztag, o co dba Adrian (za pomocą zabawnych postów i gifów oraz komentarzy Karoliny)
grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook

HR w IT i Webinaria Sharpeo

Te dwie różne grupy łączy firma, która odpowiada za ich stworzenie. Sharpeo z Cezarym Woszczykiem i jego mega energetyczną ekipą stworzyli:

 • HR w IT, gdzie znajdziecie treści HR-owe, ale skierowane bardziej do obszaru technologii (ta grupa się jeszcze rozkręca)
 • Sharpeo Webinaria – bardzo wartościowa grupa, gdzie znajdziecie webinary z różnymi osobami ze świata HR i EB np. Z Ulą z Zając – Pałdyną
grupy na facebooku dla hr
źródło: Facebook
grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook

EBMASTERS to my I Robota w EB

Obie grupy łączy temat przewodni, czyli Employer Branding oraz moderatorzy, czyli EBMASTERSOWA wataha. Bez względu na to czy stawiacie pierwsze kroki w EB, czy jesteście „starymi wyjadaczami” znajdziecie tam mnóstwo inspiracji, informacje o EB-owych eventach oraz aktualne oferty pracy.

grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook
grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook

Pozostałe grupy, w jakich jestem

To oczywiście nie jedyne grupy, w jakich jestem! Dodatkowo możecie „spotkać” mnie na:

 • HR jako Business Partner – prywatna grupa, gdzie znajdziecie zarówno treści edukacyjne, jak i reklamowe np. oferty szkoleń
 • WEBSKI HR administrowany Przez Maćka Stęgę, Gosię i Edytę jest grupą prywatną, gdzie posty pojawiają się bez wcześniejszego zatwierdzania przez adminów, ale… mimo wszystko panuje na niej porządek i samodyscyplina członków, którzy często sami z siebie dodają hasztagi (choć nie zawsze)
 • IT recruiters Poland – grupa publiczna, gdzie rekrutacja kręci się wokół świata IT. Od ofert pracy i dedykowanych szkoleń do ciekawego contentu
 • Rozwój w HRze – grupa publiczna. Znajdziecie w niej sporo ofert, ale również zdarzają się ciekawe pytania
 • HR po godzinach – podobnie jak powyższe grupy – znajdziecie tu zarówno oferty jak i ciekawe artykuły. Stosunkowo sporo jest tu pytań i próśb o poradę (a co za tym idzie ciekawej wiedzy w odpowiedzi)
 • HR HRowi HRem – prywatna grupa o zabawnej nazwie. Obszar tematyczny na niej poruszany jest dosyć szeroki, brak konieczności używania hasztagów w postach
 • HR Inspirations&Networking Poland – publiczna grupa, gdzie administratorzy pilnują przestrzegania regulaminu. Znajdziecie tam zarówno oferty, jak i informacje o nowych wpisach na blogach

Zakończenie

Czy trzeba być we wszystkich grupach? Zdecydowanie nie! W dobie przeładowania informacjami zdecydowanie nie będę namawiała Was do dołączenia do wszystkich możliwych miejsc. Warto jednak każdą z grup sprawdzić. Jeśli będzie odpowiadał Wam klimat danej grupy na Facebooku dla HR, treści na niej zamieszczane i poziom merytoryczny – jest szansa, że znajdziecie bardzo wartościowe miejsce w sieci, w którym poczujecie się jak u siebie.

Widzisz grupę, której nie wymieniłam? Podziel się! 🙂

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

5 typów managerów ze względu na ich podejście do...

W idealnym świecie obszar Employer Brandingu i obszary biznesowe idą ręka w rękę w...

Pierwszy dzień w pracy zdalnej – o czym warto...

Pierwszy dzień (pierwsze dni) w pracy wiążą się z dużymi emocjami zarówno dla kandydatów,...

Agile w HR – jak zacząć? Plusy i minusy...

Agile w HR - jak zacząć? W pierwszym wpisie na temat Agile (klik) w skrócie...

5 Kont z Linkedin dla Ebowca i nie tylko...

Popularność Linkedina ciągle rośnie, a ilość treści, jakie możemy na nim znaleźć potrafi przytłoczyć....

Książki dla managera it? 5 inspiracji od praktyka

Jakie książki dla świeżo upieczonego managera? Jaki drobiazg ucieszy lidera z wieloletnim stażem? Co...

Sezon letni = wakacje od Employer Brandingu?

Idą wakacje. Czas nieustających urlopów, autoresponderów mailowych, letniej przerwy na uczelni. Każdy Ebowiec wie,...

Sprawdź wszystkie kategorie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj