Grupy na Facebooku dla HR i Employer Brandingu

„Gdzie szukać informacji na temat Employer Brandingu”? „Skąd wiesz o nowościach z branży?” Czy po prostu „Jakie grupy na Facebooku dla HR-owca?”. Podobne pytania dostaję z różnych okazji. Najczęściej wtedy, kiedy mówię o rozwoju w HR podczas prelekcji czy rozmów kuluarowych. Bo prawda jest taka, że najszybszym źródłem informacji jest dla mnie internet i właśnie to źródło podaję jako pierwsze. Dziś zapraszam na wpis o jednym ze sposobów na rozwijanie się w HR, czyli o dołączeniu do grup branżowych.

Dlaczego właśnie grupy na Facebooku dla HR i Employer Branding?

Na początek kilka informacji dotyczących tego, dlaczego właśnie grupy na FB są dobrym miejscem do tworzenia społeczności (do rozważenia również w przypadku działań z zakresu Employer Branding!):

 • Algorytm Facebooka promuje grupy i, o ile zasięgi organiczne na fanpage’ach są ucinane (czyli bez reklamy nie pojawią się na wallu wszystkich osób obserwujących), tak posty z grupy widoczne będą dla członków z dużo większym prawdopodobieństwem. O działaniach EB na FB pisałam tutaj
 • Możliwość wstawienia regulaminu (i egzekwowania go!)
 • Elementy grywalizacji: w grupach funkcjonują „etykiety”, które FB nadaje osobom, które pełnią w grupie szczególne funkcje. Pośród nich możemy znaleźć takie jak: inicjator konwersacji, wizualny narrator, ceniony komentator itp. Mała rzecz, a cieszy (i może być motywatorem w przypadku grup tworzonych np. dla pracowników)
 • tworzy się pewna społeczność. W grupach, bardziej niż w przypadku fanpage-ów występuje poczucie wspólnoty, zaangażowanie pod wpisami i liczba komentarzy jest większa niż w przypadku fanpage
 • Możliwość tagowania wszystkich wpisów, co później ułatwia wyszukiwanie inspiracji w danym temacie i utrzymuje porządek w grupie:
grupy na facebooku dla hr
Taki porządek panuje na grupie ROC :), źródło: Facebook

No dobrze, ale wszyscy wiemy po co tu jesteśmy – na Instagramie ten temat został wybrany jako taki, który chcecie zobaczyć na blogu „na już” i doskonale to rozumiem. Jakie zatem grupy na Facebooku dla HR polecam/ obserwuję?

Recruitment Open Community

 • ROC – Grupa założona przez Kasię Tang jest według mnie „must be” każdego sourcera, rekrutera, ale i HR-owca. Oprócz typowych informacji na temat eventów czy poleceń tekstów do przeczytania znajdziecie tam mnóstwo case’ów rekruterów dzielących się dobrymi praktykami czy pytających o pomoc. Wszystko w miłej atmosferze :).
grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook

I LOVE HR

 • I LOVE HR założona przez duet Karolina Latus & Adrian Martinez jest grupą publiczną. Każdy post, jaki się na niej znajdzie musi mieć hasztag, o co dba Adrian (za pomocą zabawnych postów i gifów oraz komentarzy Karoliny)
grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook

HR w IT i Webinaria Sharpeo

Te dwie różne grupy łączy firma, która odpowiada za ich stworzenie. Sharpeo z Cezarym Woszczykiem i jego mega energetyczną ekipą stworzyli:

 • HR w IT, gdzie znajdziecie treści HR-owe, ale skierowane bardziej do obszaru technologii (ta grupa się jeszcze rozkręca)
 • Sharpeo Webinaria – bardzo wartościowa grupa, gdzie znajdziecie webinary z różnymi osobami ze świata HR i EB np. Z Ulą z Zając – Pałdyną
grupy na facebooku dla hr
źródło: Facebook
grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook

EBMASTERS to my I Robota w EB

Obie grupy łączy temat przewodni, czyli Employer Branding oraz moderatorzy, czyli EBMASTERSOWA wataha. Bez względu na to czy stawiacie pierwsze kroki w EB, czy jesteście „starymi wyjadaczami” znajdziecie tam mnóstwo inspiracji, informacje o EB-owych eventach oraz aktualne oferty pracy.

grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook
grupy na facebooku dla hr
źródło: facebook

Pozostałe grupy, w jakich jestem

To oczywiście nie jedyne grupy, w jakich jestem! Dodatkowo możecie „spotkać” mnie na:

 • HR jako Business Partner – prywatna grupa, gdzie znajdziecie zarówno treści edukacyjne, jak i reklamowe np. oferty szkoleń
 • WEBSKI HR administrowany Przez Maćka Stęgę, Gosię i Edytę jest grupą prywatną, gdzie posty pojawiają się bez wcześniejszego zatwierdzania przez adminów, ale… mimo wszystko panuje na niej porządek i samodyscyplina członków, którzy często sami z siebie dodają hasztagi (choć nie zawsze)
 • IT recruiters Poland – grupa publiczna, gdzie rekrutacja kręci się wokół świata IT. Od ofert pracy i dedykowanych szkoleń do ciekawego contentu
 • Rozwój w HRze – grupa publiczna. Znajdziecie w niej sporo ofert, ale również zdarzają się ciekawe pytania
 • HR po godzinach – podobnie jak powyższe grupy – znajdziecie tu zarówno oferty jak i ciekawe artykuły. Stosunkowo sporo jest tu pytań i próśb o poradę (a co za tym idzie ciekawej wiedzy w odpowiedzi)
 • HR HRowi HRem – prywatna grupa o zabawnej nazwie. Obszar tematyczny na niej poruszany jest dosyć szeroki, brak konieczności używania hasztagów w postach
 • HR Inspirations&Networking Poland – publiczna grupa, gdzie administratorzy pilnują przestrzegania regulaminu. Znajdziecie tam zarówno oferty, jak i informacje o nowych wpisach na blogach

Zakończenie

Czy trzeba być we wszystkich grupach? Zdecydowanie nie! W dobie przeładowania informacjami zdecydowanie nie będę namawiała Was do dołączenia do wszystkich możliwych miejsc. Warto jednak każdą z grup sprawdzić. Jeśli będzie odpowiadał Wam klimat danej grupy na Facebooku dla HR, treści na niej zamieszczane i poziom merytoryczny – jest szansa, że znajdziecie bardzo wartościowe miejsce w sieci, w którym poczujecie się jak u siebie.

Widzisz grupę, której nie wymieniłam? Podziel się! 🙂

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

Jak dotrzeć do kandydatów? Czyli przyciąganie w Employer Brandingu

Twitter, Facebook, czy Linkedin? Targi pracy, a może udział w konferencjach? Własna zakładka kariera,...

5 bezpłatnych sposobów na rekrutację

Jobboardy, agencje rekrutacyjne, head hunterzy - są podstawą naszych działań i nie ma co...

Rola działów kadr w Candidate & Employee Experience

Wyobraźmy sobie, że idziemy na pierwszą randkę z osobą poznaną na portalu randkowym. W...

HR Business Partner – rola, wdrożenie, przyszłość

Stanowisko HR Business Partnera jest obecne w coraz większej liczbie firm, a zapotrzebowanie na...

5 serialowych szefów, którzy dają nam cenne lekcje z...

Książki, podcasty, ciekawe blogi… Miejsc, z których HR-owcy, ale i managerowie mogą czerpać inspiracje...

Influencerzy w Employer Brandingu

15 miliardów dolarów. Przewiduje się, że tyle będzie warty rynek infduencerów w 2022* roku....

Sprawdź wszystkie kategorie!

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj