Video i Employer Branding? Czyli o działaniach wspierających markę pracodawcy

Czy wiecie ile ludzi na świecie ma telewizor? 6 miliardów. A ile osób konsumuje treści video? 4 miliardy (źródło: wearesocial.com). Imponujące, prawda? W dobie internetu i informacyjnego fast foodu, my – użytkownicy szczególnie polubiliśmy właśnie video, jako format przyswajania treści. Dziś na blogu kilka słów o tym, co łączy video i Employer Branding oraz jak wykorzystać audiowizualne treści do budowania i wspierania marki pracodawcy.

O tym, że video w Employer Brandingu będzie coraz popularniejsze w 2019 roku pisałam już pod koniec 2018 we wpisie o trendach w EB (klik). Jednak nie trzeba mieć daru jasnowidzenia – video ma potencjał i świetnie sprawdza się w wielu obszarach, o czym najlepiej świadczą poniższe dane:

  • Jeśli mamy do przekazania treść, 20% osób będzie wolało ją przeczytać. Pozostali (80%) będzie wolało tę samą treść obejrzeć (źródło: jaworowi.cz)

  • Youtube to 2 najczęściej odwiedzana strona na świecie (źródło: wearesocial.com)

  • W 2020 roku 82% treści w internecie ma stanowić video (źródło: The Cisco VNI)

  • Video, szczególnie natywne (pisałam już o tym tutaj) są bardziej promowane przez media społecznościowe niż inny rodzaj treści

Jeśli dodamy do tego fakt, że:

  • format video jest łatwiejszy do przyswojenia – możliwość robienia kilku rzeczy na raz przez odbiorcę

  • Pozwala przyswoić więcej treści w krótszym czasie (znalazłam informację, że nawet 3 strony tekstu można zaprezentować w 30 sekundowym filmie)

  • Jest łatwiejszą formą do przyswojenia przez telefon komórkowy, który stał się przedłużeniem naszych dłoni

  • Dzięki takiemu zaprezentowaniu treści uzyskujemy większe zaangażowanie odbiorców niż poprzez tekst

  • W zależności od formy – może być bardzo drogie, lub… zupełnie bezkosztowe

  • Jest (wbrew pozorom) łatwe w przygotowaniu

Łatwo jest dojść do wniosku, że video jest nie tylko najlepszym przyjacielem marketera, ale i my, HRowcy oraz specjaliści w zakresie Employer Branding powinniśmy się do niego mocno przekonać.

Oczywiście – video było już w Employer Brandingu używane – ok. 4-5 lat temu w Polsce panował prawdziwy boom filmów wspierających markę pracodawcy. Pokazane biuro, zespół, pięknie odegrane scenki pracy twórczej – chyba każdy z nas to pamięta (i większość z nas przynajmniej jeden taki film zrobiła 😉 ). Świetnym podsumowaniem początków video w Employer Brandingu jest pierwsza minuta i 20 sekund poniższego video – na mojej twarzy wzbudza uśmiech za każdym razem. Z resztą – sami zobaczcie:

Jak jednak pracodawcy wykorzystują video w Employer Brandingu dziś? Sprawdźmy:

Vlogi

Jeden z najpopularniejszych obecnie formatów. Od tych kręconych przez nastolatków telefonem, po mini dzieła sztuki twórców, których vlogowanie stało się sposobem na życie. Okazuje się, że lubimy podglądać czyjeś życie, uczestniczyć w nim, nie ruszając się sprzed swojego fotela. Część pracodawców wykorzystała ten format pozwalając potencjalnym pracownikom towarzyszyć w codziennym życiu osób w ich organizacjach. Tak powstał Asior Vlog – pierwsze wykorzystanie formy vloga na polskim ebowym rynku. Przez kilka odcinków widzowie mieli okazję towarzyszyć Asiorowi w codziennych obowiązkach, spotkaniach i zadaniach, a później sami aplikować na podobne stanowisko. Powiem Wam szczerze – kiedy Asior pojawił się na You Tube mnie z PwC (bo jest to kampania PwC właśnie) nic mnie łączyło. Obejrzałam jednak każdy odcinek z wielkim zaciekawieniem, bo wiedziałam, że to jedna z tych kampanii, które pozostaną w pamięci na długo i coś zmienią. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji „poznać” Asiora, możecie to zrobić teraz:

Ogłoszenia video

Ogłoszenie rekrutacyjne nie musi być dokładnie takie samo jak każde inne. Szczególnie w branży IT, gdzie konkurencja jest duża, a oferta – powiedzmy sobie szczerze – często podobna. To, na co zwracają uwagę potencjalni pracownicy to m.in. przełożony, z którym będą pracować, dlatego też w 2017 roku postanowiłam wynieść ogłoszenia Asseco o poziom wyżej dodając do standardowej treści krótkie podsumowanie oferty opowiedziane przez potencjalnego szefa/ kolegę z zespołu. Bez nadęcia, w prawdziwym pokoju, normalnym ubraniu. Autentyczność świetnie się sprawdza (i to jak widzicie już od dawna). Proste, szybkie do nagrania, a jakże skuteczne:

Video, animacje real time wspierające Employer Branding

Video i wykorzystanie treści RT (real time)? SII robi to dobrze :). Bardzo lubię oglądać ich animacje i vdeo – widać w nich kreatywność twórców i znajomość grupy docelowej prowadzonych działań. Premiera kolejnego sezonu Stranger Things? SII przygotowuje króciutki filmik w serialowym klimacie. Efekt wow jest? Jest! Nie miałam okazji jeszcze zapytać nikogo z SII czy był to materiał kręcony własnymi siłami, ale wydaje mi się, że tak, co tylko bardziej motywuje do in-house’owych działań :).

Instagram Stories (IG takeovers)

Instagram to coraz popularniejsze medium (również w Employer Brandingu). Pracodawcy coraz częściej wybierają komunikację właśnie tam, aby być jak najbliżej odbiorców (szczególnie tych młodszych). Łatwość nawiązania relacji, wygodna forma przeglądania stories… Kwestią czasu był moment, kiedy Instagram opanują również relacje o treści Employer Brandingowej. Powiem Wam szczerze – nigdy nie byłam w biurze Connectis, a jednak z całą pewnością poznałabym je pośród innych. Dlaczego? Ponieważ śledzę IG stories pracowników, którym firma „oddaje” na jeden dzień swój instagram. Dodatkowo każdy ma możliwość zadać pytanie pracownikowi, który danego dnia działa na firmowym insta. Podobnie Netguru – rownież firma z branży IT. Pożyczając firmowego Instagrama pracownikom na różnych stanowiskach pozwalają potencjalnym kandydatom zobaczyć, czy dane miejsce jest dla nich. Dla pracowników zaś jest to naprawdę fajne wyróżnienie, wzmacniające ich employee experience – same plusy ;).

źródło: IG Netguru i Connectis

Video w Employer Brandingu jest popularne i w najbliższym czasie jego popularność będzie tylko rosła. Pracodawcy powoli zdają sobie z tego sprawę coraz odważniej biorąc sprawy (i aparaty) w swoje ręce – mocno nam wszystkim kibicuję w tych działaniach (nie tylko dlatego, że najbardziej lubię kreacje Employer Brandingowe… oglądać 😉 ).

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

Targi pracy i co dalej? Czyli jak wykorzystać czas...

Liczba zaproszeń do wzięcia udziału w różnego rodzaju targach, meet upach i innych eventach...

Mierzenie HR i Employer Brandingu – 3 pułapki

KPI (czyli Key Performance Indicators, o których już kiedyś pisałam tutaj), OKR i inne...

Najlepsi filmowi szefowie – inspiracje dla liderów

Co ma wspólnego HR z kinematogorafią? Czy lider może szukać inspiracji na sali kinowej?...

Buddy w procesie onboardingu – kim jest & korzyści...

Oboarding pełni bardzo istotną rolę na Human Experience Journey. Dobrze przeprowadzony zmniejsza rotację, zwiększa...

5 błędów Employer Brandingu w IT (i nie tylko)

Czy Employer Branding w IT różni się od budowania marki pracodawcy w innych branżach?...

Jak nie rozstawać się z pracownikiem (kiedy on/ona decyduje...

Odejście z pracy może być ważnym elementem personal brandingu pracownika, ale i employer brandingu...

Sprawdź wszystkie kategorie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj