Pierwszy dzień w pracy zdalnej – o czym warto pamiętać

Pierwszy dzień (pierwsze dni) w pracy wiążą się z dużymi emocjami zarówno dla kandydatów, jak i dla ich przełożonych. O czym pamiętać pierwszego dnia pracy zdalnej? Bez względu na to, czy jesteś nowym pracownikiem, czy szefem – mam dla Ciebie 5 punktów, które warto mieć na liście to do. 

Induction day jest tylko jednym z elementów onboardingu pracowników, jednak bez wątpienia zapada w pamięć osób rozpoczynających pracę. Zrobienie dobrego wrażenia od samego początku może ułatwić dalsze wdrożenie, a co za tym idzie zwiększyć prawdopodobieństwo, że nowa osoba zostanie z nami na dłużej. Więcej o korzyściach onboardingu pisałam tutaj). Praca zdalna mocno wpłynęła na większość HR-owych procesów, w tym na proces adaptacji. Skończyło się oprowadzanie po biurze, brak też możliwości przyniesienia ciasta, które często było pretekstem do łamania lodów :)…

Jak zatem dobrze zacząć? Co warto zrobić jeśli czeka nas pierwszy dzień w pracy zdalnej? Poniższe 5 punktów to inspiracje dla nowych pracowników. Warto jednak, aby znał je każdy manager, by zadbać, aby osoby rozpoczynające prace nawiązały wartościowe relacje i szybko poczuły się częścią organizacji. Pomimo, że życie toczy się w świecie wirtualnym.

Przedstaw się

Najczęściej to przełożony zapowiada nową osobę. Może to być mail do zespołu/ działu, może to być zapowiedź na zespołowym callu. Jeśli manager poprosi Cię o napisanie kilku słów o sobie, aby móc zapowiedzieć Twoje przyjście, pamiętaj, żeby oprócz informacji stricte służbowych dołączyć choć zdanie, które opisywać będzie Twoją nie-biznesową naturę. Może to być fakt posiadania psa, pasja jaką jest gotowanie, czy odrestaurowywanie starych samochodów. Taka informacja pozwoli osobom z zespołu lepiej Cię zapamiętać i może być pomocnym tematem do rozpoczęcia rozmowy na callu :).

Uzupełnij swoje dane w intranecie

Od kilku miesięcy ciężko o sytuację, w której, kiedy potrzebujemy jakiś informacji, po prostu podnosimy głowę znad biurka na open space. Dodatkowo brak spotkań powoduje, że, o ile „starzy” pracownicy znają się dobrze, tak zobaczenie nowych osób tylko podczas zapoznawczej video konferencji może nie wystarczyć. Dlatego warto zadbać, aby stopka w mailu nabrała ludzkiego oblicza. Jak? Wstawiając do intranetu, Slacka, Teamsów, czy innego wewnętrznego narzędzia do komunikacji swoje zdjęcie. 

Spotkaj się 1:1 z każdym z zespołu

Zespół to grupa, z którą będziesz najprawdopodobniej pracować najbliżej. Dlatego, oprócz oficjalnego powitania, warto zaprosić każdego członka nowego teamu choć na krótką wirtualną kawę. To świetna okazja, by w nieformalny sposób poznać kolegów i koleżanki z zespołu, nawiązać relacje i dowiedzieć się czegoś ciekawego o firmie i jej kulturze. Najważniejsze to nie wstydzić się wysłać tego typu zaproszenia. W mailu wystarczy po prostu napisać, że chcecie poznać się lepiej, dowiedzieć się więcej o członkach zespołu. Na pewno nie spotkacie się z odmową:).

Pierwszy dzień w pracy zdalnej - o czym warto pamiętać

Poproś szefa o zorganizowanie spotkań z osobami, które „warto znać”

Nie ma co ukrywać – w każdej organizacji, są osoby, które trzeba znać, bo ich pomoc oraz wiedza są nieocenione. Być może to osoba, która kiedyś pracowała na podobnym stanowisku, a teraz jest w innym dziale, jednak świetnie pamięta jakie projekty były podejmowane w przeszłości i jakie foldery warto przejrzeć na wspólnych dyskach? A może to manager w zespole, który będzie jednym z odbiorców efektów Twojej pracy? Jeśli przełożony/ buddy sam nie zaproponuje takich spotkań warto go/ją o to poprosić. Pierwsze dni to czas, kiedy obowiązków jeszcze nie jest dużo – dobrze go wykorzystaj.

Udzielaj się/ miej włączoną kamerkę

Wchodzisz na zespołowo calla i kusi Cię wyłączenie video? Nie rób tego! Właśnie wchodzisz do nowego zespołu. Chcesz, by ludzie Cie zapamiętali. Ciężko o to w przypadku inicjałów wyświetlających się zamiast twarzy nowej osoby. Podobnie jest z wszelkimi aktywnościami integrującymi. Warto przełamać niepewność i po prostu brać w nich udział. Pokój na teamsach o nazwie „kuchnia”, gdzie wpadają ludzie, aby chwilę porozmawiać ze sobą o rzeczach niezwiązanych z pracą? Sprawdź go koniecznie! Kilka osób w piątki po pracy spotyka się na planszówka online? To może być świetny pomysł na integrację.

Pierwszy dzień w pracy zdalnej na pewno różni się od tego spędzanego stacjonarnie w biurze. Jednak bez względu na jego formę warto pamiętać, że pierwsze dni mogą mocno wpłynąć na to, jak będą wyglądały kolejne miesiące w nowym miejscu. Ważne jest, by pamiętać, że budowanie relacji, czy poznawanie kultury organizacyjnej jest tak samo istotne bez względu na to, czy spotykamy się w sali konferencyjnej, czy przed ekranem komputera. Zmieniają się tylko używane narzędzia. 

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

Komunikacja wewnętrzna w IT – dlaczego ludzie się nie...

Wrzucasz jakąś ciekawą informację skierowaną do wszystkich pracowników na używane w firmie narzędzie do...

Agile Employer Brandingu – MVP w EB

Agile Employer Branding przestaje być pieśnią przyszłości. Kiedy półtora roku temu po zrobieniu certyfikatu...

Formularz aplikacyjny – jak go stworzyć + przykłady

Formularz aplikacyjny - tworząc ogłoszenia liczymy, że jak najwięcej kandydatów uzupełni go pozostawiając nam...

5 bezpłatnych sposobów na rekrutację

Jobboardy, agencje rekrutacyjne, head hunterzy - są podstawą naszych działań i nie ma co...

5 typów managerów ze względu na ich podejście do...

W idealnym świecie obszar Employer Brandingu i obszary biznesowe idą ręka w rękę w...

Welcome pack dla nowego pracownika, czyli jak uzupełnić onboarding

Ze wszystkich etapów, jakie możemy znaleźć na Human Experience Journey onboarding ma szczególne miejsce....

Sprawdź wszystkie kategorie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj