Jak negocjować podwyżkę z pracodawcą? Garść rad (szczególnie) dla branży IT

Jak negocjować podwyżkę z pracodawcą?

W idealnym świecie podwyżek się nie negocjuje – to manager w odpowiednim momencie przychodzi do nas z wiadomością, że od kolejnego miesiąca kwota na naszym koncie się zwiększy. Jeśli jednak czytasz ten tekst, oznacza to, że najprawdopodobniej w takim świecie nie żyjesz i sprawy musisz wziąć w swoje ręce:).
Pamiętaj jednak, że jeśli podwyżki nie dostałeś/aś, nie powinieneś/ powinnaś od razu przekreślać swojej opinii o przełożonym. Mocno rozproszony zespół, ciężki okres w projekcie, czy nawet trudniejsze prywatne chwile managera… To wszystko może mieć wpływ na to, że nie zauważy on przesłanek do zmiany wynagrodzenia i trzeba będzie pomóc mu zauważyć potrzebę tych zmian :).

Powodów, by otrzymać podwyżkę jest wiele, jednakże w tym tekście chciałabym się skupić na sytuacji, która w IT wydaje się szczególnie częsta. Tak, chodzi o otrzymanie oferty pracy z konkurencyjnej firmy. Firmy, w której oferowane wynagrodzenie znacznie przewyższa sumę, jaką otrzymujemy obecnie. To wtedy najczęściej pracownicy udają się do przełożonych po podwyżkę. Choć może wydawać się to dziwne, moja rada w takiej sytuacji to… zastanowić się, czy w ogóle jest sens o zwiększenie pensji walczyć. Jeśli w obecnej pracy się męczysz, od dawna rozglądałeś/aś się za czymś ciekawym – nie trać czasu i zmień pracodawcę (tutaj przeczytasz jak odejść z klasą). Podniesienie pensji zwiększyłoby Twoją chęć do pracy tylko na chwilę – pozostałe problemy zaś pozostałyby.
Jeśli jednak zależy Ci na firmie, masz świetny zespół, rozwijasz się w technologii, która odpowiada Ci najbardziej, a słabe wynagrodzenie jest jedynym minusem – zacznij szykować się na rozmowę 🙂

Jak to zrobić? Cóż… nigdy nie ma idealnego momentu na takie spotkanie, tym bardziej w branży IT, gdzie często efekty naszej pracy mówią za nas i my już wiele dodawać nie musimy. Dobre przygotowanie do rozmowy sprawi jednak, że samo spotkanie okaże się mniej stresujące niż mogłoby się wydawać. Jak zatem negocjować podwyżkę z pracodawcą?

Przygotuj się

– wizyta u szefa ze stwierdzeniem, że potrzebujesz pieniędzy, bo np. od 3 lat nie dostałeś/aś podwyżki, najprawdopodobniej nie przyniesie żadnego efektu. Firmy muszą na siebie zarabiać. Inwestują, jeśli inwestycja przynosi zwrot. Tyczy się to również wynagrodzenia, dlatego zanim wbijesz przełożonemu spotkanie w kalendarz zastanów się czy:

  •  domknąłeś/aś (miałeś/aś udział w domknięciu) jakiegoś ważnego projektu? Jeśli tak, określ swoją rolę oraz to, jaki wpływ miała ta rola na wynik
  •  podczas problemu występującego w projekcie szczególnie przyczyniłeś/aś się do jego rozwiązania?
  •  ciągle się dokształcasz, a potem wykorzystujesz swoją wiedzę w pracy?
  •  pomagasz we wdrożeniu nowych osób, jesteś mentorem dla obecnych pracowników?
  •  jeśli w firmie działa ocena okresowa, wykonywałeś/aś cele na wyższym niż oczekiwany poziomie?

W trakcie rozmowy bądź opanowany/na,

staraj się mówić bez okazywania emocji, nie szantażuj szefa odejściem. Podniesienie głosu wbrew pozorom postawi Cię na podrzędnej pozycji – osoby nieprofesjonalnej (a co ca tym idzie na podwyżkę nie zasługującej).

Bądź realistą

zrób mały research. Przychodząc z nierealnie wysokimi oczekiwaniami staniesz się niewiarygodny dla przełożonego.

 Znajdź dobry moment

szef ma grypę? Właśnie wrócił z potwornego spotkania z klientem? Zawróć! Oczywiście pamiętaj, aby nie wpaść w pułapkę wyszukiwania sobie wymówek, dlaczego nie jest to dobry dzień/ moment/ godzina na rozmowę.

Nie bój się negocjować.

Podwyżki nie zdarzają się często. Jeśli zaproponowana przez przełożonego kwota jest, Twoim zdaniem, za niska – spróbuj zawalczyć o wyższą. To jest Twój czas – wiesz już, dlaczego zasługujesz na zwiększenie pensji, znalazłeś/aś odpowiedni moment, więc wykorzystaj go maksymalnie.

Mówi się, że gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach. Nie da się jednak ukryć, że są one jednym z najważniejszych powodów, dla których chodzimy do pracy. Pensja adekwatna do posiadanej wiedzy i oczekiwań pozwoli czerpać z pracy jeszcze większą satysfakcję, dlatego jeśli wiesz, że Twoje umiejętności są warte więcej niż obecnie zarabiasz – przygotuj się porządnie i umów na rozmowę z szefem.

Powodzenia!

 

Mój artykuł pochodzi z Tutoriala Kariery IT. Aktualne wydanie znajdziecie tutaj.

 

jak negocjować podwyżkę z pracodawcą
źródło: FB trade union memes

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

Targi pracy i co dalej? Czyli jak wykorzystać czas...

Liczba zaproszeń do wzięcia udziału w różnego rodzaju targach, meet upach i innych eventach...

Social Media w Employer Brandingu – być czy nie...

Social media to temat rzeka. Towarzyszą nam one w życiu prywatnym, ale również zawodowo....

5 błędów, jakie popełniamy projektując onboarding pracownikow

Jak zaprojektować onboarding pracowników, który wpłynie pozytywnie na doświadczenia nowej osoby? Przepisów jest wiele....

Onboarding nowych pracowników – 5 sposobów jak szybko i...

Onboarding nowego pracownika to zdecydowanie „hot” temat w obszarze HR od kilku dobrych lat....

HR Business Partner – rola, wdrożenie, przyszłość

Stanowisko HR Business Partnera jest obecne w coraz większej liczbie firm, a zapotrzebowanie na...

Co to jest Candidate I Employee Experience map?

Owocowe poniedziałki, ładny stand na targach pracy czy szkolenie raz na kwartał, ale dalej...

Sprawdź wszystkie kategorie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj