Czy to koniec popularności pracy zdalnej?

„Praca zdalna” – to hasło odmieniane jest przez wszystkie przypadki od 4 lat. Na początku przyjęliśmy ją z niepewnością, by później cieszyć się z jej dobrodziejstw. Jak sytuacja wygląda teraz? Sprawdźmy, czy nadszedł koniec popularności pracy zdalnej. 

Praca zdalna w 2020 roku – faza miesiąca miodowego? 

Kiedy w 2020 roku Pandemia COVID-19 zmusiła firmy do przejścia na pracę zdalną niemal z dnia na dzień, branża IT przyjęła ten model z otwartymi ramionami. Początkowe badania i raporty (np. dane z HBR), wskazywały na znaczną efektywność tego modelu pracy w porównaniu do tradycyjnej pracy biurowej np. 9% wzrost efektywności*. Z resztą badań opisujących wzrost produktywności podczas WFH w sieci jest mnóstwo, więc nie będę Was tutaj zanudzać cytowaniem google’a :). 

2023 – początek końca pracy zdalnej?

Jednak od ostatniego roku, trend pracy zdalnej zaczął wykazywać zmiany. Wpływ na to miało kilka czynników, w tym spowolnienie gospodarcze i wzrost liczby osób poszukujących pracy, co dało pracodawcom większą siłę w dyktowaniu warunków pracy. 

Przykład? Według KPMG 2023 CEO Outlook, 64% prezesów firm wierzy, że pracownicy wrócą do biur do 2026 roku. Co więcej, niektóre z firm wcielają groźby w czyny. Amazon, w którym praca z biura obowiązkowa jest minimum 3 dni w tygodniu, dał managerom możliwość zwolnienia pracowników, którzy się do tych zasad nie stosują**.

ps tutaj przeczytasz wpis o tym, co zrobić zanim ogłosisz powrót do biura z pracy zdalnej

Praca zdalna – czy dalej bardziej produktywna?

Pisałam o badaniach korelujących pracę zdalną ze zwiększeniem produktywności pracowników. Tak, jak jeszcze 3 lata temu w zasadzie ciężko było znaleźć materiały, które stałyby w opozycji do tej korelacji, tak teraz coraz częściej możemy spotkać się z bardziej zróżnicowanymi danymi. 

I tak, cytowany przez HBR, National Bureau of Economic Research wskazuje, że pracownicy pracujący w pełni zdalnie są o 18% mniej produktywni niż ci pracujący w pełni z biura. Do podobnych wniosków doszli naukowcy ze Stanford.
Według nich pracownicy w pełni pracujący z domu są mniej produktywni niż ci pracujący w pełni z biura. Zmienia się jednak zbadany procent. Praca z domu oznacza 10%*** spadek produktywności. Istotne jest tutaj zaznaczenie, że do porównania obie jednostki badawcze wzięły skrajne formy pracy. 100% z domu i 100% z biura. 

Mniej ofert z pracą zdalną

Czy zmiany widoczne są tylko w abstraktach badań? Zdecydownie nie. Na rynku pracy już obserwować możemy spadek ofert pracy zdalnej. Zgodnie z raportem „IT Market Snapshot 2023” od Inhire, ostatni kwartał 2023 roku odnotował najniższą liczbę ofert z możliwością pracy zdalnej od 2,5 roku! Spadek od końca 2022 do końca 2023 to aż 15 p.p.

Zdalny onboarding – jeszcze nieidealny 

Jak się ma sprawa zdalnego onboardingu? 

Wiecie, że****:

  • 63% pracowników zdalnych deklaruje, że chce w najbliższym czasie opuścić swojego pracodawcę. W przypadku pracowników pracujących z biura jest to 29%
  • 60% pracowników zdalnych czuje się zdezorientowanych po procesie onboardingu (w przypadku pracowników pracujących z biura jest to 51%)
  • 3 słowa opisujące onboarding według pracowników, którzy doświadczyli w pełni zdalnego procesu to: jasny, dezorientujący i energetyczny. Dla pracowników po onboardingu w biurze słowa te to: energetyczny, angażujący i przyjazny

Oczywiście dobry onboarding to ten, który jest dobrze zaplanowany, przemyślany, rozłożony w czasie i angażujący różne osoby, które poruszą różne tematy. Powyższe dane pokazują tylko, że planując onboarding zdalny powinniśmy naprawdę mocno się do niego przyłożyć. 

2024 – koniec ery pracy zdalnej?

Czy powyższe fakty zwiastują koniec ery pracy zdalnej? Chociaż praca zdalna nie zniknie z dnia na dzień, obserwowane trendy wskazują na to, że całkowicie zdalna praca, wbrew oczekiwaniom, nie stanie się normą. A przynajmniej nie w najbliższym czasie.
Praca zdalna nadal oferuje wiele korzyści, jak elastyczność i lepsza równowaga między życiem prywatnym, a zawodowym, ale wyzwania związane z jej efektywnością i zmieniające się warunki rynkowe wymagają od firm i pracowników gotowości do adaptacji i ciągłego doskonalenia modeli pracy.

Praca zdalna, mimo swoich wyzwań, nadal jest ogromnie istotnym elementem rynku pracy. Ważne jest, aby firmy i pracownicy byli świadomi potencjalnych wyzwań i byli gotowi do adaptacji w zmiennym środowisku biznesowym.
Ja w tym wpisie chciałabym, żebyśmy obserwowali rynek i mieli oczy szeroko otwarte tak, aby kolejne zmiany były dla nas jak najmniejszym zaskoczeniem.

Ps jak myślicie – jaka będzie przyszłość pracy zdalnej? 

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

Formularz aplikacyjny – jak go stworzyć + przykłady

Formularz aplikacyjny - tworząc ogłoszenia liczymy, że jak najwięcej kandydatów uzupełni go pozostawiając nam...

5 Kont z Linkedin dla Ebowca i nie tylko...

Popularność Linkedina ciągle rośnie, a ilość treści, jakie możemy na nim znaleźć potrafi przytłoczyć....

Jak zakomunikować odejście/ zwolnienie w organizacji?

Odejścia w organizacji są tematem delikatnym, często otoczonym atmosferą tajemnicy. No bo przecież to...

Jak dotrzeć do kandydatów? Czyli przyciąganie w Employer Brandingu

Twitter, Facebook, czy Linkedin? Targi pracy, a może udział w konferencjach? Własna zakładka kariera,...

5 bezpłatnych sposobów na rekrutację

Jobboardy, agencje rekrutacyjne, head hunterzy - są podstawą naszych działań i nie ma co...

Agile w HR – narzędzia dla zwinnych zespołów (I)

Wiemy już czym jest, a czym nie jest Agile w HR. Dziś chciałabym podzielić...

Sprawdź wszystkie kategorie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj